پایگاه مضمار ؛ تشکیلات اسلامی

إنَّ الیومَ المضمار و غَداً السِّباق ؛ امروز روز تمرین و فردا روز مسابقه است. (خطبه ۲۸ نهج‌البلاغه)
شنبه, ۱۶ اسفند ۱۳۹۹، ۰۵:۰۷ ب.ظ

یک صفت مهم در کار دسته جمعی

امام خامنه‌ای: آقای بهشتی مردی بود به معنای حقیقی کلمه، حلیم. حلم را غالباً نمیتوانند معنا کنند. بنده آن معادل فارسی‌اش را پیدا کردم. آن وقت‌ها میگفتند که، ما مشهدی‌ها میگوییم -نمیدانم حالا شما هم میگویید یا نه، ما وقتی که در مشهد بودیم میگفتیم- فلانی جنبه‌دار است، با جنبه است؛ مراد، ظرفیت نفسانی است. مراد از این کلمۀ جنبه‌داری که در مشهد خیلی معمول و رایج است، این است که فلانی ظرفیت نفسانی دارد، ظرفیت روحی دارد، به هر نسیمی برآشفته نمیشود. ببینید یک عمق کم، مثلاً بیست سانتی‌متر وقتی عمق آب هست، یک فوت هم میتواند موج ایجاد کند، اما وقتی که این عمیق شد، نه؛ بادهای خیلی تندتر از آن هم نمیتواند این را زیر و بالا کند. آقای بهشتی یک همچین آدمی بود. آدمی که از میدان در برود، اصلاً نبود. ممکن بود در یک جلسه‌ای حتی اهانت به او بشود، که خب، بارها دیده بودند دوستان، دیده بودیم، اتفاق افتاده بود. ایشان آدمی بود که این تحمل را داشت که آن آدم اهانتش را بکند تا آخر، حتی آن ناله‌ی آخرش را هم بکند، ایشان سکوت کرده، بعد که او حرفش تمام شد، آن وقت حالا ایشان شروع کند. حالا بعد هم که شروع کند، تازه با اهانت متقابل نه، با دشمنام متقابل نه، با استدلال و توجیه و اشتباه کردید و اینجور نیست؛ یک آدم اینجوری بود. این بسیار صفت مهمی است. آدم‌هایی که این ظرفیت نفسانی را ندارند، برای کار دسته جمعی آدم‌های مناسبی نیستند؛ که زود برآشفته بشوند از حوادث یا از [هر چیز دیگر]، چه از اهانت، چه از ستایش، فرق نمیکند. حلم، آن ظرفیت و جنبه‌دار بودن، در همه جا اثر خودش را نشان می‌دهد. (صفحات ۳۹ و ۴۰ از کتاب قرارگاه‌های فرهنگی)نوشته شده توسط پایگاه مضمار
ساخت وبلاگ در بلاگ بیان، رسانه متخصصان و اهل قلم

پایگاه مضمار ؛ تشکیلات اسلامی

إنَّ الیومَ المضمار و غَداً السِّباق ؛ امروز روز تمرین و فردا روز مسابقه است. (خطبه ۲۸ نهج‌البلاغه)

پایگاه مضمار ؛ تشکیلات اسلامی

پایگاه مضمار با هدف تولید دانش و گفتمان سازی تشکیلات اسلامی از طریق ترویج فرهنگ کار تشکیلاتی، الگوسازی، نقد و تحلیل و همچنین رصد و پایش مجموعه های موجود آغاز به کار کرده است.

نام مضمار برگرفته از کلامِ « الا و انّ الیوم مضمار و غداٌ السباق» آگاه باشید امروز روز تمرین و آمادگى، و فردا روز مسابقه است‏‏، امیرمؤمنان برای این پایگاه انتخاب شد، باشد که گامی تمرینی در جهت فتح سنگرهای کلیدی جهان برداشته و برای ظهور اقامه کننده عدل آماده تر شویم.

پیام های کوتاه
بایگانی

یک صفت مهم در کار دسته جمعی

شنبه, ۱۶ اسفند ۱۳۹۹، ۰۵:۰۷ ب.ظ

امام خامنه‌ای: آقای بهشتی مردی بود به معنای حقیقی کلمه، حلیم. حلم را غالباً نمیتوانند معنا کنند. بنده آن معادل فارسی‌اش را پیدا کردم. آن وقت‌ها میگفتند که، ما مشهدی‌ها میگوییم -نمیدانم حالا شما هم میگویید یا نه، ما وقتی که در مشهد بودیم میگفتیم- فلانی جنبه‌دار است، با جنبه است؛ مراد، ظرفیت نفسانی است. مراد از این کلمۀ جنبه‌داری که در مشهد خیلی معمول و رایج است، این است که فلانی ظرفیت نفسانی دارد، ظرفیت روحی دارد، به هر نسیمی برآشفته نمیشود. ببینید یک عمق کم، مثلاً بیست سانتی‌متر وقتی عمق آب هست، یک فوت هم میتواند موج ایجاد کند، اما وقتی که این عمیق شد، نه؛ بادهای خیلی تندتر از آن هم نمیتواند این را زیر و بالا کند. آقای بهشتی یک همچین آدمی بود. آدمی که از میدان در برود، اصلاً نبود. ممکن بود در یک جلسه‌ای حتی اهانت به او بشود، که خب، بارها دیده بودند دوستان، دیده بودیم، اتفاق افتاده بود. ایشان آدمی بود که این تحمل را داشت که آن آدم اهانتش را بکند تا آخر، حتی آن ناله‌ی آخرش را هم بکند، ایشان سکوت کرده، بعد که او حرفش تمام شد، آن وقت حالا ایشان شروع کند. حالا بعد هم که شروع کند، تازه با اهانت متقابل نه، با دشمنام متقابل نه، با استدلال و توجیه و اشتباه کردید و اینجور نیست؛ یک آدم اینجوری بود. این بسیار صفت مهمی است. آدم‌هایی که این ظرفیت نفسانی را ندارند، برای کار دسته جمعی آدم‌های مناسبی نیستند؛ که زود برآشفته بشوند از حوادث یا از [هر چیز دیگر]، چه از اهانت، چه از ستایش، فرق نمیکند. حلم، آن ظرفیت و جنبه‌دار بودن، در همه جا اثر خودش را نشان می‌دهد. (صفحات ۳۹ و ۴۰ از کتاب قرارگاه‌های فرهنگی)

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۹/۱۲/۱۶
پایگاه مضمار

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی